Bağırsak polipleri, teşhisi ve tedavisi


Kolorektal polipler olarak da bilinen kolonik polipler, kolon yani kalın bağırsağın yüzeyinde görülen büyümelerdir. Kolon, sindirim sisteminin görece alt kısmında ince bağırsaktan sonra başlayan, kabaca tarif edilecek olursak uzun içi boş bir tüp şeklinde organdır. Vücudun dışkıya son halini verdiği ve depoladığı yerdir. Çoğu durumda, polipler şikayet ve bulgulara neden olmaz ve genellikle rutin kolon kanseri tarama muayenelerinde tesadüfen bulunur. Bununla birlikte dışkıda kan veya rektal kanama, bir haftadan uzun süren ağrı, ishal veya kabızlık, büyük bir polip varsa mide bulantısı veya kusma gibi semptomlarla da karşılaşılabilir. Özellikle tuvalet kağıdında kan veya kanlı dışkı, rektal kanamanın bir göstergesi olabilir ve bir doktor tarafından değerlendirilmesi şarttır.

Kolon polipleri neden olur?

Kolon poliplerinin kesin nedenini bilinmemektedir, polipler yapısal oluşumlar olup genellikle anormal doku büyümesinden kaynaklanır. Vücut, zarar görmüş veya artık ihtiyaç duyulmayan eski hücrelerin yerini alması için periyodik olarak yeni sağlıklı hücreler geliştirir. Yeni hücrelerin büyümesi ve bölünmesi genellikle düzenlenir. Ancak bazı durumlarda, yeni hücreler ihtiyaç duyulmadığı kadar hızlı ve fazla büyür ve bölünür. Bu aşırı büyüme poliplerin oluşmasına neden olur. Polipler, kolonun herhangi bir bölgesinde gelişebilir.

CAD EYE teknolojisi ile polip teşhisi

Kolonoskopi işlemi sırasında; ince, esnek bir tüpe bağlı bir kamera anüsten geçirilir. Bu, doktorunuzun rektum (kalın bağırsağın makata yakın son kısmı) ve kolonu görmesini sağlar. Bir polip bulunursa, doktorunuz aynı kolonoskopi işlemi sırasında onu hemen çıkarabilir ve mikroskopik inceleme için doku örneklerini patoloji bölümüne gönderebilir.

Polip teşhisinde CAD EYE teknolojisi kullanımı

CAD EYE, bağırsaktaki polip tespiti için yapay zeka teknolojisinden faydalanan yeni bir tarama teknolojisidir. CAD EYE günümüzde polip teşhisindeki en ileri teknolojiye sahiptir. Kalın bağırsaktaki polipleri lezyon atlanmasına imkan vermeyecek duyarlılıkta teşhis ederek kanserin erken safhada yakalanarak tedavi edilmesini sağlar.

CAD EYE teknolojisine önce bağırsak temizleme ile başlanır. Bir gün öncesinden özel ilaçlar kullanılarak bağırsağın temizlenmesi sağlanır. İşlemden önceki gece yeme içme durdurulur. Sedasyon uygulandıktan yani hasta tamamen uyutulduktan sonra ucunda kamera bulunan özel bir aletle kolonoskopi işlemi yapılır ve işlem sırasında da bağırsaktaki poliplerin yeri, büyüklüğü, tanımlaması CAD EYE yapay zeka teknolojisi ile yapılır. İşlem ortalama 15-20 dakika sürer. CAD EYE tekniği ile kolonoskopi sırasındaki görüntüler hem doktorun ekranına yansıtılır hem de kendi yapay zeka işlemcisine gönderilir. Bu sayede kolon poliplerinin saptanma oranını en üst seviyelere çıkarır.

CAD EYE teknolojisi ile şüpheli bir polip tespit edildiğinde, konum haritasındaki farklı renk kodlarının kullanımıyla görsel olarak gösterilen bir polipin hiperplastik (görece daha masum) veya neoplastik (kansere dönüşme potansiyeli görece daha yüksek) olup olmadığını gerçek zamanlı olarak analiz edilir. Bu yoruma göre ve kolonoskopi yapan hekimin kararı sonucunda, sıklıkla aynı kolonoskopi sırasında polipler çıkartılarak hastanın tedavisi sağlanır ve hastaya kolon kanseri açısından risksiz bir gelecek sunulur.