ESD Yöntemi ile erken evre kolon ve mide kanseri tedavi edilebilir!


Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Salih Boğa, kolon ve mide kanseri tedavisinde Türkiye’de uygulanan Endoskopik Submukozal Diseksiyon (ESD) yöntemini tanıtarak, bu ameliyatsız tedavinin erken evredeki kanser hastaları için önemini vurguluyor.

Kolon (kalın bağırsak) kanseri oldukça yaygın bir kanser türüdür. Özellikle 50 yaşın üzerindeki bireylerde riski artar. Bu nedenle 50 yaş ve üzeri kişilere kolonoskopi taraması önerilir. Belirtileri arasında, kanlı dışkı, karın ağrısı, kilo kaybı ve kabızlık gibi semptomlar bulunmaktadır.

Mide kanseri, kolon kanserine göre daha az sıklıkla karşılaşılsa da hızlı ilerleyen bir kanser türüdür. Mide kanserine yol açan risk faktörleri arasında Helicobacter pylori enfeksiyonu, tütsülenmiş tuzlu gıda tüketimi, tütün ve alkol kullanımı, aile geçmişi ve ileri yaş yer alır.

Erken evre kanserler ve ESD yöntemi

Kolon ve mide kanseri, erken evrede teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Prof. Dr. Salih Boğa, kolon kanserinin genellikle 50 yaşından sonra görüldüğünü ve bu nedenle 50 yaş üstü kişilere kolonoskopi taraması önerildiğini belirtiyor.

Mide kanseri ise insidansı azalsa da önlenebilir bir kanser türüdür ve endoskopik gelişmeler sayesinde önlenmesi mümkün olabilir.

ESD/EMR (Endoskopik Mukozal Rezeksiyon) yöntemleri, erken evre mide ve bağırsak kanseri veya yüksek riskli polipli hastaların ameliyatsız tedavi edilebilmelerini sağlar. Bu yöntemde hastaların saatler içinde tümör hücreleri içeren dokuları alınır ve hastalar kısa süre içinde hastaneden taburcu edilebilirler.

ESD yöntemi ile ameliyatsız tedavi

ESD/EMR yöntemi, geleneksel cerrahiye göre çok daha az komplikasyona sahiptir. Hastalar, işlem sonrası kısa bir süre içinde hastaneden taburcu edilebilirler. Bu yöntem başta sistemik hastalığı olan, yaşlı veya kalp ve böbrek hastalığına sahip hastalar olmak üzere her yaş grubu için uygundur. ESD ile yüzeysel kolon, yemek borusu ve mide kanserleri erken evrede tedavi edilebilir.

ESD yöntemi ile ilgili sık sorulan sorular

ESD işleminin süresi, tümörün boyutu ve konumuna bağlı olarak değişebilir ve birkaç saat sürebilir. İşlem sonrası hastanın yatış gerekip gerekmediği hastanın durumuna bağlıdır ve genellikle hastalar işlem ile aynı gün ya da işlemden bir gün sonra taburcu edilirler.

İşlem sonrası hastalar, bir süre sıvı ve yumuşak yiyeceklerle beslenmelidirler. Ancak sağlıklı bir iyileşme durumunda, hastalar normal beslenme düzenlerine geri dönebilirler.

Sonuç olarak, ESD yöntemi Türkiye’de erken evre kolon ve mide kanseri hastaları için ameliyatsız bir tedavi seçeneği sunar. Bu yöntem sayesinde hastaların tümörlerden kurtulmaları ve hızla iyileşmeleri mümkün olur.